Kesi fıtığı nedir?

Geçirilmiş karın ameliyatları sonrası kesi yerlerinden çıkan fıtıklardır. Bu fıtıklar da çok küçük ya da çok büyük olabilir. Bazen bu fıtıkların onarılması komplike teknikleri gerektirebilir.

NADİR GÖRÜLEN KARIN ÖN DUVARI FITIKLARI

Grynfelt fıtığı nedir?

Nadir görülürler. Üstte son kaburga ve serratus posterior inferior kası, önde internal oblik kas, arkada quadratus lumborum tarafından sınırlandırılmış üçgen şeklindeki alandan çıkan fıtıklardır.

Petit fıtığı nedir?

Alt lomber üçgen de denen latissimus dorsi ve eksternal oblik kasların kenarları ile iliak krest ile sınırlanan üçgen şeklindeki alandan çıkan fıtıklardır.

Spigelian fıtık nedir?

Rektus abdominis kası ile lateral karın kasları arasındaki hattan çıkan fıtıklardır. Fıtık içeriği cilt altına kadar ulaşmayabilir. Bu nedenle tanı konulması zordur. Hasta ağrı ile başvurur ve fıtık boğulması ihtimali yüksektir. Tanı konulmasında bu fıtığın akla gelmesi önemlidir.

Obturator fıtık nedir?

Obturator kanaldan çıkan fıtıklardır. Muayene ile tanı konması zordur. Sıklıkla ileri yaşlı kadınlarda görülür. Fıtık boğulması kliniği izlenir ve tanı genellikle tomografi veya ameliyat sırasında konur. Kapalı kasık fıtığı ameliyatlarında (TEP) bu alanın da kontrol edilmesi önerilmektedir.

Maydl fıtık nedir?

İnce barsağın fıtık kesesi içine W şeklinde girmesidir.

Littre fıtığı nedir?

Fıtık kesesi içine Meckel divertikülünün girmesidir.

Amyand fıtık nedir?

Fıtık kesesi içine apendiksin girmesi ve sıkışması neticesi akut apandisit gelişmesi durumudur.